Nedávno som sa rozhodla urobiť revolúciu v mojej kozmetickej sade. Väčšinu v obchode kúpenej kozmetiky som vymenila za prírodné alebo doma vyrobené produkty. Mojimi najobľúbenejšími sa stali kvetinové vody, známe aj ako hydroláty. Po niekoľkých týždňoch používania musím povedať, že účinky sú fantastické! Čo vlastne hydroláty sú a ako ich používať? Užite si čítanie!
Čo sú to hydroláty?
Hydroláty sú vedľajším produktom extrakcie esenciálnych vonných olejov. Majú jemnú vôňu a veľmi zriedka spôsobujú alergické reakcie alebo podráždenie. Sú prírodné a bez parabénov, konzervačných látok a syntetických vôní. Ich hlavným účelom je obnovenie pH pokožky. Pamätajte si: správne použitá kvetinová voda otvára kožné póry a tak zvyšuje vstrebávanie výživných látok do pokožky.
Hydroláty majú neskutočný efekt na všetky typy pleti. Sú najlepšie pre citlivú, suchú, napnutú, dehydrovanú, opuchnutú, zapálenú, pokožku s kuperózou a začervenanú pokožku. Ak máte mastnú pokožku, používajte kvetinové vody len v lete, v iné ročné obdobia používajte tonikum. Vďaka tomu bude vaša pleť v perfektnej kondícii, bez nezdravého lesku, čiernych bodiek, fľakov a nedokonalostí, ktoré sa často objavujú práve po lete.
Ktorá kvetinová voda je pre vás najlepšia?
Jednoznačná odpoveď nie je. Bez ohľadu na to, ktorý hydrolát si vyberiete, vždy získate ten najlepší účinok. Najlepšie kvetinové vody sú:
- hydrosol z hamamelu (z hrabu obyčajného): čistí póry a zmenšuje množstvo kožného mazu
- hydrosol z verbeny: robí viac-menej to isté, čo hydrosol z hamamelu
- hydrosol zo slamihy piesočnej: vhodný pre jemnú, delikátnu, citlivú, kuperóznu pokožku a na liečbu akné a zápalov
- voda z damaškových ruží: upokojuje podráždenú pokožku, znižuje kapilárnu aktivitu
- lipový hydrosol: to pravé pre mastnú no suchú a zapálenú pokožku
- levanduľový hydrosol: najlepší pre začiatočníkov!
Ako kvetinové vody používať?
Pri používaní hydrolátov neexistujú žiadne pevné pravidlá, ktoré by sme museli dodržiavať. Tonikum môžeme zameniť za kvetinovú vodu, alebo hydrolát používať namiesto tonika. Ak máte chuť hydroláty vyskúšať, nezabúdajte, že sa nedajú používať ako odstraňovače make-upu. Neaplikujte ich na vatové tampóny, stratili by ste veľké množstvo produktu (absorboval by sa do tampónu). Ako teda hydrolát používať? Nalejte ho do dlaní a jemne vklepávajte do pokožky, alebo ho nastriekajte priamo na tvár. Kvetinové vody tiež pomáhajú obnovovať poškodenú hydrolipidovú bariéru pokožky. Po použití hydrolátu naneste sérum, olej, gél alebo hydratačný krém, aby sa hydrolát lepšie vstrebal.